Unit HomeLeaders
Marine Corps Air Station Cherry Point

 

Marine Corps Air Station Cherry Point

Cherry Point, North Carolina
Unit Leaders
Colonel Mikel R. Huber Commanding Officer
SHARE

Mikel Huber is a native of Idaho.  A graduate of the United States Naval Academy, he was commissioned a Second Lieutenant in May 1993.  Second Lieutenant Huber subsequently reported to Quantico, Virginia for training at the Basic School.  Following graduation in December 1993, he reported to Naval Air Station Pensacola, Florida for flight training in January 1994.  Second Lieutenant Huber attended Intermediate Jet Training at Naval Air Station Meridian, Mississippi and Advanced Jet Training at Naval Air Station Kingsville, Texas.  First Lieutenant Huber was designated a Naval Aviator in March 1996, and reported to Cherry Point, North Carolina for training in the AV-8B in August, 1996.   

In July 1997, First Lieutenant Huber reported to Marine Aircraft Group 14, Marine Corps Air Station Cherry Point, and was assigned to VMA-542.  From November 1998 to May 1999, Captain Huber deployed with the 24th Marine Expeditionary Unit to the Mediterranean where he flew combat missions in support of Operation ALLIED FORCE.  Captain Huber returned to VMA-542 and attended the Weapons and Tactics Instructor Course in the spring of 2000.  Upon his return, Captain Huber was transferred to VMA-231 to deploy with the 26th Marine Expeditionary Unit from May-December 2000. 

In March 2001, Captain Huber was transferred to Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron One where he was assigned as an AV-8B instructor.  In January 2003, Captain Huber deployed with MAG-13 (Reinforced) aboard the USS Bataan, where he augmented the MAG staff as a weapons and tactics instructor.  Promoted in March, Major Huber flew combat missions in support of Operation IRAQI FREEDOM from March to May 2003.  Upon returning to MAWTS-1, Major Huber became the fixed wing OAS Specialist in the Aviation Development Tactics and Evaluation Shop.  In June 2004, Major Huber reported to VMAT-203 at Cherry Point, NC as an instructor at the Fleet Replacement Squadron and served as the Operations Officer.  Major Huber reported to HQMC in March, 2006 as the AV-8B Coordinator in the Aviation Weapon Systems Requirements Branch (APW-22).
 
Promoted in February 2009, Lieutenant Colonel Huber reported to MAG-14 in June, 2009 and served as the Operations Officer.  In October 2010, Lieutenant Colonel Huber reported to MACG-28 and joined VMU-2 in support of Operation ENDURING FREEDOM 10.2.  He assumed Command of VMU-2 in April 2011.  Lieutenant Colonel Huber led VMU-2 back to Afghanistan in April 2012 in support of Operation ENDURING FREEDOM 12.2.  Following Command, Lieutenant Colonel Huber served as the Plans Officer at the Second Marine Aircraft Wing and subsequently attended the Marine Corps War College in Quantico, Virginia.  In July 2014, Lieutenant Colonel Huber was transferred to the Department of State where he served as the senior political-military planner in the Political Military Affairs Bureau.  Colonel Huber was transferred to the Joint Strike Fighter Program Office to serve as the U.S. Marine Corps National Deputy for the F-35B and F-35C from July 2016 to July 2018.  In July 2018, Colonel Huber became the Assistant Chief of Staff for Operations at the Second Marine Aircraft Wing in Cherry Point, North Carolina.

Colonel Huber’s personal decorations include the Defense Superior Service Medal, Bronze Star Medal, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal, the Air Medal with strike/flight numeral “1”, the Navy/Marine Corps Commendation Medal (three Gold Stars), and the Navy/Marine Corps Achievement Medal (Gold Star).

SHARE